Zbarvení srsti

28. srpna 2009 v 16:05 | Meea* |  Encyklopedie
Barvu koně určuje barva krycích chlupů. Dle barvy srsti rozdělujeme koně na jednobarevné a vícebarevné. V kategorii vícebarevných existuje mnoho různých variací.

KRYCÍ SRST
Krycí srst je tvořena krátkými přiléhavými chlupy, které rostou po celém těle a tím jej chrání. Zbarvení krycí srsti určuje barvu koně.

VRANÍK
Zcela černě zbarvených koní není mnoho. Je-li kůň opravdový vraník, to poznáme podle barvy chlupů na nozdrách a slabinách. Srst musí být černá. Někdy se u vraníků stává, že během léta, dostane jejich srst lesklý nádech do hněda.
Klik na Celý článek↓

ČERNÝ HNĚDÁK
Základní barva černého hnědáka je černá, okolo huby a ve slabinách má barvu hnědou.

HNĚDÁK
Hnědáci se vyskytují v mnoha odstínech od světle, až po tmavě hnědou. Vždy však platí, že ocas a hříva jsou černé.

RYZÁK
Ryzáci mají po těle srst rezavou různých odstínů od barvy světle zlatohnědé po tavě červenohnědou. Hříva a ocas mají většinou stejnou barvu jako srst, mohou však být o něco světlejší či tmavší. Bílé odznaky na hlavě a končetinách jsou časté.

SVĚTLOHŘÍVÝ RYZÁK
Ryzák se světlou hřívou a ocasem.

BĚLOUŠ
Je-li kůň celý šedobílý, je to bělouš. Bělouše dělíme na vybělující a nevybělující. Vybělující časem vybělují až je zcela bílá (bílý bělouš). Nevybělující bělouš má od narození a po vylínání stálou barvu. Podle barvy přimíšených chlupů rozeznáváme červené bělouše, hnědé bělouše, a mourky (s černou hlavou).

BÍLÝ BĚLOUŠ
Bílí bělouši mají čistě bílou srst na růžové kůži. Oči musí být tmavé. Ma-li takový kůň oči modré nebo červené, je to albín.

ALBÍN
Albíni postradají pigmen. Mají nepigmentovanou kůži, bílou nepigmentovanou srst a oči modré či červené. Albíni někdy příliš cistlivě reagují na ostré světlo a nejlépe vidí v pološeru.

PALOMINO
Název palomino poukazuje na zlatohnědou srst a sněhobílý ocas a hřívu.

ŽLUŤÁK NEBO IZABELA
Isabely mají barvu srsti do žluta na světlé nebo tmavé kůži. Koně s tmavou kůží mají často krásný zlatavý odstín a říká se jim zlaté izabely. Koně s kůží světlou (světlé izabely) mají hřívu a ocas bílé. Také kopyta mají často světlá.

PLAVÁK
Plaváci mají plavou barvu různých odstínů. Ocas a hříva je vždy černá a také srst na končetinách tmavší.

JABLEČNÝ BĚLOUŠ (JABLEČŇÁK)
Je to vybělující bělouš, který časem postupně ztrácí své tmavé chlupy, a tím také své grošování (Jablíčka).
STRAKOŠ
Těla strakošů jsou pokryta základní bílou barvou s různobarevnými skvrnami. Rozeznáváme mnoho strakatých plemen. Jejich čeleď se jmenuje Paint.

PROKVETLÁ SRST
Koně, kteří mají tmavou srst, ve které se pravidelně objevují bílé chlupy, jsou takzvaně prokvetlí.
TGER NEBO HERMELÍN (APPALOOSA)
Tento kůň má po celém těle na bílé srsti pravidelné tmavé, malé skvrny. Podle barvy těchto skvrn rozlišujeme barvu appaloosy.

ÚHOŘÍ PRUH
Úhoří pruh je pruh tmavé srsti táhnoucí se od kštice přes hřívu, hřbet až po ocas. Úhoří pruh je typycký například u plemene Tarpan nebo Fjord.

↓Uváděj zdroj!↓
Text + obrázky by MEEA*
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 koníček koníček | E-mail | 18. října 2011 v 9:18 | Reagovat

;-)  :-D  8-)  :-)  :-P  :-|  :-!  ???  :D  [:tired:]  O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama