Duben 2009

News.. + Barbaro

27. dubna 2009 v 20:00 | Meea* |  Home

Ahoj, dnes bych vás chtěla upozornit aby jsme si přečetli článek "Barbaro's fateful day in the life..." nebo-li Osudový den Barbarova života.... Není žádný vymyšlený, ani okopírovaný. Je opsaný z časobisu který mám vypůjčený z městké knihovny. Ten příběh jsem hledala pěkně dlouho, až jsem najednou narazila v knihovně na časopis - Jezdectví, ve kterém byl tento příběh podrobně popsaný. Něco jsem trochu zkrátila, zestručnila abych to nemusela psát tak dlouhé.
A taky jsem sem přidala článek co se stalo s barbarem po smrti? Myslím že to pravda není, ale nechám vám to tu.
Ještě pro vás chystám abecedně seřazený slovníček konských pojmů. Vysvětlení slov pochází buď z mé hlavy, nebo nalezené na internetu. Myslím že se vám to bude hodit. Zatím klidně pište komentáře co mám ještě přidat...
Pa
Vaše Meea*

Barbaro's fateful day in the life...

27. dubna 2009 v 19:24 | Meea* |  POvídky

BARBARO
29.leden 2007 bude do historie dostihového sportu navždy zapsáno tak, kdy definitivním neúspěchem skončil možná nejdramatičtější, a docela jistě nejnákladnější souboj o život dostihového koně v dějinách tohoto sportu. Vítěz klasického Kentucky Derby Barbaro, byl uspán.

NEVÍDANÉ "STANDING OVATIONS" PRO VÍTĚZE
Barbaro byl až do loňského května považován za jednoho z nejlepších koní historie..Kentucky Derby v jeho 132. edici vyhrál jako dosud neporažený plnokrevník, když na své konto už předtím nastřádal dlouhou řadu snadných vítězství, a bojovat o ně musel prakticky jen jednou- při svém vítězství ve Florida Derby na závodišti Gulfstream Park pět týdnů před startem Kentucky Derby. V dostihu o "věnec růží" triumfoval s pátým největším náskokem v historii Derby a druhou nejvyšší návštěvu v dějinách louisvillského závodiště Churchill Downs svým počínáním nadchl tak, že se dočkal nevídaných "standing ovations".

HOROR V PŘÍMÉM PŘENOSU
Jak pomíjivá však může být sláva, to nemilosrdný osud Barbarovi ukázal o dva týdny později. Druhý dostih americké Trojkoruny Preakness Stakes, se rovněž dočkal mimořádné návštěvy-118 402 diváků v Marylandu je neuvěřitlený počet-ovšem ovace pro vysoce favorizovaného Barbara v jejich podání vystřídal horor v přímém přenosu. Barbaro si krátce po startu zlomil pravou zadnínohu, a jeho bojovnost a snaha zůčastnit se dostihu se navíc postaraly o dokonání díla zkázy. Hřebec byl vzápětí po dostihu převezen na pensylvánskou kliniku se zraněními, která místní veterináři kvalifikovali jako prakticky neléčitelná. Dean Richardson, šéf veterinárního týmu na Pansylvánské univerzitě však náročnou několikahodinovou operaci provedl a povedlo se mu několikrát zlomenou nohu stabilizovat.

NEUVĚŘITELNĚ SLEDOVANÝ PACIENT
Pro Barbara nastal několikatýdenní poměrně nadějný proces uzdravování. Na první tiskové konferenci s informacemi o Barbarově stavu se sešla více než stovka novinářů, veterináři Pensylvánské univerzity v prvních dnech léčení Barbara zodpovídali další stovky dotazů medií všemi komunikačními kanály. "Provedli jsme velmi náročný zákrok a velmi dobře jsme věděli, jaká jseou nebezpečí. Byla tu ovšem naděje na jeho stabilizaci a možné zařazení do chovu, a majitelé si přáli dát téhle šanci zelenou." Hodnotil počátky úsilí svého týmu Richardson. trenér Michael Matz na konto boje o záchranu Barbara poznamenal: "Každý trenér si přeje, aby byl jeho zraněný kůň v pořádku, jsou však zranění, jejíž rozsah takovou možnost prakticky vylučuje. A pokud majitel i za takové situace má vůli, aby se o zdraví koně bojovalo, je to obdivuhodné."

NÁKLADNÁ LÉČBA S NEJISTÝMI NÁSLEDKY
O tom, že léčba bude nevyhnutelně velmi nákladná, ale že její výsledka jsou značně nejisté, věděli majitelé Roy a Gretchen Jacksonovi velmi dobře. "Když vyhrál Kentucky Derby, přinesl nám jeden z nejskvělejších životních okamžiků," přiznala Jacksonová. "Takového koně přece nemůžeme nechat osudu, musíme se o něj postarat." Starost v jejím podání znamenala nejenom financování bezprecedentní veterinární péče, ale také třeba vlastnoruční donášení čerstvé trávy několikrát týdně. "Mohli jsme pro něj udělat moc málo." Posteskla si na adresu svého oblíbence ze stájí.
Zatímco paní majitelka nosila koni trávu, veterináři bojovali o jeho zdraví, jebnže někilik týdnů po operaci přišla nevítaná, a nakonec fatální komplikace-laminitida zdravé zadní nohy. Veterináři nastoupili do boje se všemi prostředky a dlouho se zdálo, že i toto nebezpečí se podaří udržet pod kontrolou, na sklonku loňského roku se však Barbarův stav progresivně zhoršil a po další operaci v průběhu ledna bylo veterinárními lékaří konstatováno, že laminitida pokročila do stádia, které nejenže neumožňuje vyléčení koně, ale navíc mu neskýtá ani šanci na bezbolestný život.

PŘÍLIŠ SILNÝ SOUPEŘ
Barbarův život byl ukončen injekcí podanou přesně v den, kdy se dožil třech a tři čtvrtě roku svého života, byť oficiálně zemřel jako čtyřletý. "Byl to člen rodiny se vším všudy, jeho ztráta je nesmírnou ranou, ale trápení, kterým procházel v posledních dnech, to bylo něco, z čeho jsme ho už museli vysvobodit." Konstatovala majitelka. Uspání koně proběhlo hlavními zprávami všech seriozních amerických médií, a předchozí dlouhodobý boj o jeho zdraví byl předmětem nekonečných zpravodajských vstupů a reportáží.
"Barbaro nechtě proslavil celou naši veterinu." Komentoval vítězův konec jeho americký pečovatel. "Byl to velikán. Uměl bojovat nejenom na dráze, ale i o život. Tenhle soupeř však byl pro něj příliš silný..." Dodal.
Barbaro byl po smrti zpopelněn a v době uzávěrky tohoto článku nebylo jisté, kde a jak popel spočine. Jedním z favoritů byl "hřbitůvek" šampionů na závodišti Churchill Downs.

Doufám, že je ti tam nahoře dobře.. Barbaro...


Jeho poslední start...

↓ Uváděj zdroj! ↓
Text by MEEA*

Co se stalo s Barbarem po smrti? ...

27. dubna 2009 v 18:49 | Meea* |  Videa
Ahoj, zas jsem tak brouzdala po různých blozích. A našla jsem toto...↓↓↓↓
Klik na celý článek

ANDREAS HELGSTRAND - WEG2006 Freestyle Final

27. dubna 2009 v 18:05 | Meea* |  Videa (koně)
Tak to je vážně krásná drezura, není tam ani chybka. Ten jezdec musí být pěkně vyhopsaný, obdivuju ho, drezura je pěkně těžký sport jak pro koně tak pro jezdce...

Koňské HOROSKOPY

26. dubna 2009 v 21:07 | Meea* |  Citáty
BERAN (21.3- 20.4)

Beran j první znamení zvěrokruhu,takže koně narození v tomto slunečním znamení bývají rádi první a jsou to od přírody vůdci.Beran je hlavní ohnivé znamení a je ovlivněn planetou Mars.Koně - berani jsou proto vrozeně extrémně energičtí,velmi soutěživí a rázní.Tito koně září když dostávají úkoly,protože potřebují sami sebe testovat.Berani potřebují v partnerském vztahu s člověkem mentální a citový prostor,aby na sebe vzali iniciativu.Tohoto koně musíte nechat,aby sám myslel dopředu.Berani jsou impulsivní a to může vést k problémům!Koně- berani potřebují také prostor,aby každý den mohli dělat svoje věci,milují když jsou vytížení a aktivní,protože mají hromadu energie.Potřebují na běhání volný prostor,potřebují sami sebe stále zkoušet,hrát s ostatními koňmi dominantní hry a testovat svou psychickou zdatnost.Berani vládnou jako znamení hlavě a tak na ní má mnoho těchto koní nápadné rysy,čáry nebo jizvy.Koně - berani můžou mít sklony k paličatosti.
Klik na c.č.↓

Citáty 0.1

26. dubna 2009 v 21:00 | Meea* |  Citáty
- Neposlušnost koně je přímo úměrná počtu přihlížejících lidí.
- Pokud před přepravou koní zkontrolujete přívěs,určitě se cestou pokazí.

... horse legend that is forever recorded in my heart - Curlin

25. dubna 2009 v 18:42 | Meea* |  Designs

Náhled: ↑Klik na obrázek↑

!Otevíráme!

25. dubna 2009 v 17:51 | Meea* |  Home

Ahoj, já jsme Meea*. A k smrti miluji koně, nebo-li spíše dostihy. Mezi moje oblíbence patří Rags to Riches, ale má největší láska je Curlin. A teď už dost mích keců... představuji vám můj nový blog. Nese název po mém nejvetším oblíbenci - Curlinovi. Nejdříve to měl být jeho sukromý box pro >apollo 13< (klik), ale rozhodla jsme se, že z téhle úžasné adresy udělám svůj blog. Bohužel mou pověstí je, že na blogu nevydržím víc jak dwa měsíce.. tak doufám že v tomto případe si povedu lépe. Design jsem dělala já (kdo jiný že xD), tak doufám že se líbí. Zvolila jsme zelenou barvu, protože ta mě uklidnuje ze všeho nejvíce, tak doufám že más taky. Dala jsem ho sem myslím někdy před dvouma tádnama. Takže přesné datum založení blogu neznám. Ale to newadí, podstatnější je to dnešní datum. Proč? Protože dne 25.dubna 2oo9 otevíráme!... Jsem strašně ráda že jsem dílo splnila tak jak jsme si řekla. Dnes jsem udělala všechny rozcestníky, říkám vám, byla s nimi sice práce.. ale výsledek podle mě stojí "za to"... Dokonce i do menu jsem dala videoklip. Jsou to within temptation - memories. Ta píseň s emi strašně líbí, i když jsou lepší.. ty jsme bohužel nenašla. Nejprve jsem se ji snažila dát dolu do zápatí, jako mp3. Aby hrála sama. Ale nakonec jsme usoudila, už z důvodu že imeem mě ji tam dalo jen 30 sekund místo 4 minut. A také z jednoho většího důvodu, který mě velmi štve... když na nějakém blogu je písnička která se pořád spouští sama at kliknete na cokoli xD.. pak z toho mám hlavu jako dýně, že si musím vypnout bedničky xD.. Tak proto jsme to udělala tak, že když si ji nekdo prostě bude chtít poslechnout, jednoduše klikne na tu šipku, a poslechne si ji třeba jen jednou.. a ne pořád do kola, věřte mi, tkhle je to lepší. Doufám že se vám v rozcestnících bude dobře orientovat, a hlavně že s evám líbí. Bohužel žádné SB ještě nemám, (kdo by taky chtěl být sb s někým kdo dnes otevírá blog a ještě na něm nic nemá), takže pokud by jste přeci jenom někdo chtěl být sb napište k nějakému aktuálnímu článku. Třeba pokud to ted čtete, tak dolu do komentářů↓, to je snad každému jasné ne? xD.. No já už budu držet pysk.. a ještě sem půjdu něco přidat. Zatím pa, a na viděnou... :o*

PS: Kdo by chtěl kopírovat, sice newím zatím co xD, ale používejte ikonku která je v menu. Jinak vám udělám takovou pověst že už nevystčíte nos z kanálu.. Takže bacha na to...
Pa :o*
vaše Meea*

Dostihové legendy

25. dubna 2009 v 16:27 | Meea*

...Dostihoví koně kteří se navždy zapíší do našich srdcí, i moji oblíbenci kterých se nevzdám...

Phar Lap <Nejvetší legenda>
BARBARO <Příběh koně, který si nezasloužil smrt>
Curlin <Můj největší oblíbenec>
Rags To Riches <Moje druhá největší láska>
Stardom Bound <Tu též miluji>

Juventus <český steeplák, mít ho tak doma...>
Sixteen <Bělka která bortí česko>

Dostihy about

25. dubna 2009 v 16:19 | Meea*

Před dostihem

Organizátor dostihu sestaví propozice dostihu, ty jsou zveřejněny v Dostihovém věstníku. Majitel koně nebo osoba jím pověřená podá přihlášku svého koně do dostihu, po termínu podání přihlášek vydá organizátor seznam přihlášených koní. Obvykle týden před startem dostihu podává majitel potvrzení o startu svého koně v dostihu. Na jeho základě se sestavuje startovní listina ("startka"). Na ní už mají startující koně přidělená startovní čísla (určují se losem, ale například u neklidných koní lze požádat o přidělení nejvyššího startovního čísla - kůň pak má na startu tu nejnevýhodnější pozici). Stanovená je i váha, kterou kůň ponese, majitel nahlásí jméno jezdce svého koně.

Před dostihem probíhá ve vážnici vážení jezdců (včetně sedla), trenér koně v sedlišti osedlá a stájník předvádí v padocku. Jezdci na pokyn startéra opustí vážnici a přejdou do padocku, kde dostanou poslední pokyny od trenéra a majitele koně (tzv. ordre). Na pokyn startéra jezdci nasednou a odchází na dráhu k předvedení zkušebního cvalu (v překážkových dostizích i zkušebního skoku) a pak se dostaví k místu startu.

Info

Koňský dostih je chovatelská zkouška, prověřující rychlost koně v klusu nebo cvalu, případně jeho schopnost překonávat překážky. Dostihy se v dnešní době pořádají na dostihových závodištích, každý dostih má určité propozice. Dostihy jsou zařazeny do samostatného sportovního odvětví (mimo jezdectví - což je jiné sportovní odvětví), které se oficiálně nazývá dostihový sport.

Dostihy u nás organizuje a řídí Jockey Club České republiky. Na regulérnost dostihů dohlíží dostihová komise.

Dostihový jezdec se zpravidla označuje jako žokej (i když u nás tento titul přísluší pouze jezdci z povolání, který zvítězil v alespoň 50 dostizích). Na sobě má dres v barvách majitele koně, povinná je i helma a bezpečnostní vesta.

Dostihy se dělí na rovinové, překážkové a klusácké.
Zdroj: wikipedie